21

نوامبر
2018

سوغات گیلان

ارسال شده توسط: superuser/ 1923 0

استان گیلان به عنوان یکی از استان های شمالی  کشور با کشور جمهوری آذربایجان  مرز بین المللی دارد. از لحاظ جمعیت دهمین استان پرجمعیت و از نظر تراکم جمعیت سومین استان ایران به شمار می رود. رشت مرکز گیلان است و مهم ترین بندر ایرانی دریای خزر یعنی بندر انزلی در این این استان واقع شده است.از لحاظ تاریخ و قدمت با توجه به یافته های باستان شناسان  گیلان قدمتی بیش از ۳۰۰۰ ساله دارد.از تاریخ که بگذریم آب و هوای فوق العاده گیلان و طبیعت پوشیده از جنگل آن علت اصلی جذب مسافر است. از لحاظ رونق اقتصادی نیز  به دلیل آب و هوایی معتدل و مرطوب  کشاورزی  مهم ترین فعالیت در گیلان است.برنج و چای نیز اصلی ترین فرآورده های کشاورزی در این استان هستند. هم چنین می توان استان گیلان به عنوان تولید کننده زیتون، فندق و بادام زمینی نیز معرفی کرد.

سوغات خوراکی

رشته خشکار

 

رشته خشکار گیلان از شیرینی های سنتی به شمار می رود که در بسیاری از خانواده های محلی به عنوان شغل محلی   محسوب می شود. برای پخت این شیرینی خوشمزه از آرد برنج،  شیر، مغز گردو، هل، دارچین و شکر استفاده می شود. هم چنین برای درست کردن رشته های این  شیرینی  از ابزاری به خصوص به اسم  شانه رشته ریز کمک گرفته می شود. شانه رشته ریزی قفی شکل بوده و از جنس برنج  که دارای ۶ لوله باریک و منظم است. این شیرینی های بی نظیر در سینی های مسی سرخ می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

 

حلوای به

حلوایی به خصوص که مورد توجه مسافران و توریست ها قرار می گیرد.  مرغوب ترین حلوای به  توسط زنان روستایی در دیگ های مسی سفید پخته می شود. برای پخت این حلوای خوشمزه  مقداری به را پوست می کنند و  خرده آن را به همراه آب و کمی  شکر  می پزند تا آبش به کل جمع  شود. بعد به های پخته شده را کوبیده و به همراه شکر و روغن حیوانی تفت می دهند. در مرحله پایانی تفت  خلال بادام و هل کوبیده شده را نیز اضافه می کنند. زمانی که حلوا به شکل توده ای منسجم درآمده و  از ظرف جدا شود آن را پهن می کنند و با پودر پسته تزیین می کنند. 

 نان خلفه

این نون یکی از نونهای خوشمزه و خوش عطر و بوی گیلانی هست که با پوره ی کدو حلوایی درست میشه و ادویه ی مخصوصش تخم آسیاب شده ی خرفه هست ( قدیمیهای گیلان هر دو گیاه شنبلیله و خرفه رو به نام خرفه یا خلفه میشناسن و خیلی از قدیمیها به شنبلیله میگن خلفه و به خرفه میگن خرفه). حالا اگه گیلانی نیستین احتمالا با توضیحات من متوجه شدین که منظور از نون خرفه یا خلفه در گیلان یعنی نونی که با تخم شنبلیله درست شده. تخم شنبلیله رنگ زرد کهربایی تو این مایه هاست و وقتی آسیاب میشه یکم کمرنگ تر میشه. تلخه و برای کنترل بیماری دیابت عالیه. رنگ این نون رابطه ی مستقیم با رنگ کدو داره هرچی کدو خوشرنگ تر نون هم خوشرنگ تر می شود.

باقلوای یاس

باقلوا از جمله شیرینی های محبوب در بین مردم است . برای تهیه خمیر باقلوا از زرده تخم مرغ و شیر و در لایه میانی آن از خرده برخی مغزها مانند پسته، گردو و…  با طعم دهنده های طبیعی و پودر قند استفاده می شود. در آخر نیز  بعد از پخته شدن آن را به شربتی آغشته می کنند.  اما در استان گیلان یه علت فراوانی  گل یاس  مغز باقلوا را با گل یاس معطر می کنند. به همین خاطر باقلوای یاس جزو سوغاتی های مخصوص استان گیلان به شمار می رود.

نان محلی تمیجان

این نان به عنوان یک نان محلی به نام خاستگاهش روستای تاریخی تمیجان نام گذاری شده است. برای تهیه خمیر این نان از آرد برنج استفاده می شود. شکل نان تمیجان بیضی  باریک است. هم چنین بر روی  تابه ای چدنی به اسم ساچ  تهیه می شود. طبق سنت دیرینه مردم  این منطقه در اولین شب جمعه ماه رجب ( شب آرزوها)  پیش  غروب آفتاب این نان ها را می پزند و همراه خرما و حلوا بین همسایه ها پخش می کنند.پ

زیتون

 شهرستان رودبار به عنوان منطقه جنوبی گیلان دارای باغ های زیتون فراوانی است. زیتون رودبار به قدری مشهور است که در سفرنامه ناصر خسرو هم به آن اشاره شده است.

صنایع دستی

حصیربافی

 

از صنایع دستی بومی و اصیل استان گیلان است که در بیشتر مناطق استان رواج دارد. الیافی که برای بافت حصیر در استان گیلان استفاده می‌شود از «کلوش» (ساقه‌ی برنج) یا از ساقه‌ی نی‌ها و گیاهان خودرویی که در کنار مرداب‌ها و مناطق مرطوب رشد می‌کنند، تهیه می‌شود. البته رونق حصیربافی در استان، باعث شده تا برای تهیه‌ی الیاف حصیربافی، قسمتی از مزارع استان به کاشت گیاه کنف، اختصاص پیدا کند. از آن‌جایی که کشاورزان گیلانی در روزهایی که کار کشاورزی سبک‌تر است، به حصیربافی مشغول هستند و زنان روستایی نیز در بیشتر روزهای سال، حصیربافی می‌کنند، این هنر از نظر تعداد شاغلین در بین مشاغل خانگی، رتبه‌ی سوم را در استان دارد. در استان گیلان، زیراندازهای حصیری طرح‌دار و ساده با استفاده از دستگاه حصیربافی که شبیه دار زمینی است بافته می‌شوند و بافت انواع ظروف و کلاه حصیری با دست انجام می‌شود. در سال‌های اخیر، صنایع دستی زیرمجموعه‌ی حصیربافی مانند مرواربافی و بامبوبافی نیز در استان گیلان رونق گرفته است.

نمد مالی 

 

نمد مالی روش تولید نمد است که نوعی زیر انداز سنتی محسوب می گردد. نمدمالی را می توان قدیمی ترین روش تولید زیرانداز و دشوارترین صنایع دستی نامید. نمد زیر انداز مناسبی در مناطق مرطوب و بارانی است. از نمد برای تهیه کلاه و لباس نمدی نیز استفاده می شود و در جامعه امروزی کاربردهای تزئینی نیز دارد.

رشتی‌دوزی

 

 

از رودوزی‌های سنتی ایران است که با نام قلاب‌دوزی رشتی نیز شناخته می‌شود و روشی برای تزیین پارچه با نخ‌های ابریشمی است. قدمت این هنر در استان به درستی مشخص نیست ولی با توجه به اسناد تاریخی، هم‌زمان با رونق بافت پارچه‌های ابریشمی در طبرستان و گیلان، رشتی‌دوزی نیز رواج داشته است. در گذشته بهترین نوع ابریشم ایران در گیلان تولید می‌شده و همین مطلب، دلیل رواج رشتی‌دوزی بوده است. نمونه‌هایی از پارچه‌های قدیمی که با رشتی‌دوزی تزیین شده‌اند، در موزه‌ی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود و این هنر گیلانی در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است. رشتی‌دوزی معمولا روی پارچه‌ی ماهوت انجام می‌شود که نوعی پارچه‌ی پشمی ضخیم و پرزدار است و بافت ظریفی دارد. رشتی‌دوزی به سه روش ساده، برجسته و معرق دوخته می‌شود و ابزار ویژه‌ای دارد. نوک قلاب مخصوص آن که دسته‌اش چوبی است، منحنی نیست و بریدگی دارد و به گیره‌ی چوبی آن، جریده می‌گویند. در گذشته علاوه بر تزیین لباس و لوازم پارچه‌ای منازل با رشتی‌دوزی، از این روش برای تزیین روکش مزار بزرگان نیز استفاده می‌شد. مسافران در سفر به استان گیلان می‌توانند علاوه بر پرده، زیرانداز، سجاده، لباس و کلاه، رومیزی و روتختی تزیین‌شده با رشتی‌دوزی، پاپوش‌های زنانه‌ای را که رویه‌ی آنها به این روش تزیین شده، خریداری کنند.

سفالگری 

از انتزاعی ترین هنر جهان هنر سفالگری می باشد و به اعتقاد اکثر محققان و باستان شناسان زادگاهش ‏ایران بوده ،و از این کشور به سایر نقاط جهان راه یافته است اصولاًظروف سفالینه از اولین ظروف مورد ‏استفاده بشر بوده و در طول سالیان دراز به نقطه اوج رسیده ،سفالگری تقریباًدر تمامی مناطق استان ‏گیلان از جمله رودسر ،لنگرود ،لاهیجان ،سیاهکل ،رشت ،صومعه سرا ،تالش،آستارا و… متداول است . ‏تولیدات سفالی دارای تنوع بسیار است ، از جمله آنها سفال سقف برای پوشش ساختمان ها که مورد ‏مصرف نقاط وسیعی از گیلان در مرکز ،شرق و خصوصاًغرب می باشد . ونیز تولید انواع ظروف ‏مصرفی که به جای بسیاری از تولیدات مشابه ماشینی مورد مصرف روزمره در زندگی مردم این سامان ‏دارد .‏

 

چاروق و چموش دوزی

 

یکی از پای افزارهای قدیمی مردم گیلان زمین خصوصاًدر ارتفاعات و مناطق کوهستانی که دامداری ‏در آن منطقه رواج دارد چاروق ، چموش بوده که جنس آن از چرم طبیعی می باشد . از ویژگی های ‏قابل ذکر این هنر ، صنعت آن است که در تولید آن از میخ و چسب و سایر موارد استفاده نشده و کلیه ‏اتصالات صرفاً با دوخت بوده و فاقد پاشنه می باشد . از جمله تولید این محصول شهرک تاریخی ماسوله ‏از توابع شهرستان فومن را می توان نام برد .

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید